Z pieniędzmi jest trochę jak z małymi dziećmi. Trzeba wiedzieć jak się z nimi obchodzić, bo nawet mały błąd może być tragiczny. Gospodarowanie własnymi finansami nie jest jakieś trudne czy skomplikowane. Proces jest prosty, ale najtrudniejsze w nim jest zachowanie zimnej krwi, konsekwencji, spokoju. Nie można zapomnieć o cierpliwości, która jest kluczową cechą charakteru. Jak zabrać się za swoje finanse?
1. Spłacić długi
Nie wszystkich ten punkt dotyczy. Natomiast jeśli masz jakieś długi, pożyczki, raty to jest to pierwszy punkt, za który trzeba się najszybciej zabrać. Po pierwsze, jeśli mamy długi to wiemy jak je robić więc… skończmy z tym! Długi to miecz wbity po klingę w nasze finanse. Trzeba go jak najszybciej wyciągnąć i zając się raną. Proces jest pełen bólu, ale po jakimś czasie jest nam znacznie lepiej w życiu bez zobowiązań.
2. Nie brać pożyczek konsumpcyjnych
Pożyczki konsumpcyjne to zło. Kupowanie czegoś za pieniądze, których nie mamy, to doskonała droga do biedy. Sprawdziło to już wiele osób. Jeśli chcemy kupić coś większego jak np. telewizor, komputer czy samochód to zaoszczędźmy na to pieniądze! Dlaczego taka droga? Ponieważ jeśli się zadłużamy na kupno czegoś, to wydajemy pieniądze, których nie mamy i nie ma gwarancji, że je będziemy mieć.
Co więcej, życie jest tak nieobliczalne, że nasza sytuacja może się ogromnie pogorszyć, będziemy potrzebowali dodatkowych pieniędzy, a będziemy mieli ich tylko mniej. Oczywiście najważniejszy jest fakt, iż kupując towar za własne pieniądze, płacimy 100% jego ceny, a biorąc pożyczkę, zawsze płacimy znacznie więcej!
3. Prowadzić domowy budżet
Najłatwiej gospodarować pieniędzmi poprzez prowadzenie domowego budżetu. Jak to zrobić? Możemy spisywać sobie wszystkie miesięczny wydatki lub nawet zrobić to w skali całego roku. Planując wydatki, należy wziąć pod uwagę m.in. jedzenie, rachunki, zobowiązania, paliwo, ubrania itd. Jeśli zrobimy listę zakupów, to już w ogóle nasze finanse będą szczęśliwe niczym kapitan statku na widok kończącego się sztormu. Całe to planowanie jest po to, aby nie wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Wiele osób ile by nie zarabiało – zawsze pod koniec miesiąca ledwo wiąże koniec z końcem. Nie jest to kwestia zarobków tylko kiepskiego gospodarowania swoimi pieniędzmi. Mając plan, będziemy wydawać mniej z głową.
4. Oszczędzać pieniądze
Ostatnim punktem, który przyczyni się do naszego lepszego gospodarowania pieniędzmi, jest oszczędzanie. Wielu wydatków nie możemy zaplanować, np. zepsuje się nam nagle samochód i trzeba będzie wydać X pieniędzy na jego naprawę. Aby się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami, warto odkładać pieniądze i stworzyć sobie „fundusz awaryjny” właśnie na takie niespodziewane wydatki.