Leasing samochodowy aktualnie jest jednym z popularniejszych sposobów finansowania samochodu. Zgodnie z prawem leasing jest tzw. umową nazwaną. Polega on na tyn, że leasingodawca udostępnia samochód leasingobiorcy na określonych w umowie warunkach i na określony czas w zamian za uiszczanie miesięcznych rat leasingowych. Tak więc okres, na jaki leasing zostanie zawarty jest indywidualnie ustalany przez strony umowy. Również ustalane są warunku takiego użytkowania, w których zawiera się przykładowo kwestię, kto ponosi koszty naprawy samochodu, jeśli tylko będzie ona konieczna. Ustala się również warunki, kiedy leasing może zostać zerwany. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby być obecnym w momencie pisania umowy. Jeżeli jednak leasingodawca przygotuje ją samodzielnie, to powinno się ją bardzo dokładnie przeczytać przed jej podpisaniem.

Przy podpisywaniu umowy powinno się szczególnie zwrócić uwagę również na wszelkie opłaty i koszty dodatkowe. Często jest tak, że aby leasingodawca zarobił dodatkowe pieniądze, to dodaje sobie różnego rodzaju opłaty, które tak naprawdę nie byłyby konieczne do ponoszenia. Ważne jest również zwrócenie uwagi na kary umowne. Taką karą może być przykładowo przekroczenie dopuszczalnego przebiegu samochodu ustalonego w umowie, albo ograniczenie wyjazdów autem za granicę do oznaczonej ilości kilometrów. Za te wszystkie przewinienia, o ile są one zawarte w umowie niestety ale trzeba zapłacić. Dlatego też przed podpisaniem umowy warto na nie zwrócić szczególną uwagę.

Warto również sprawdzić stan samochodu przed podpisaniem umowy. Może się okazać tak, że stan samochodu opisany w umowie znacznie odbiega od rzeczywistego. W momencie, jeżeli jednak podpiszemy umowę, to zostaną nałożone na nas opłaty związane z naprawą samochodu. Wszystkie szkody przejdą więc na nas i będziemy trzeba je naprawić za własne pieniądze. Ponadto może okazać się tak, że sama jazda samochodem nie będzie zbyt komfortowa, jeżeli samochód nie okaże się być w pełni sprawnym. Stąd też bardzo ważne jest sprawdzenie samochodu przez podpisaniem wszystkich dokumentów. Warto również poprosić leasingodawcę aby umożliwił pojechanie tym samochodem do mechanika, który sprawdzi czy na pewno wszystko działa tak, jak powinno. Jeżeli się nie zgodzi, to warto na oględziny samochodu zabrać ze sobą osobę, która ma o tym jakiekolwiek pojęcie i będzie  w stanie sprawdzić, czy aby na pewno z samochodem jest wszystko w porządku. Warto pamiętać o tym, że po podpisaniu umowy już nie da się niczego zmienić.

Więcej informacji możecie znaleźć na https://www.getinleasing.pl/samochody-osobowe.html