Obserwując strukturę obrotów firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów widać systematyczny wzrost obszaru budownictwa. Z kwartału na kwartał to właśnie ten sektor wykazuje coraz większy udział, co jest w pełni zrozumiałe – finansowanie zaawansowanych projektów budowlanych jest coraz trudniejsze. Faktoring jednak umożliwia odczuwalną poprawą płynności finansowej przedsiębiorstwa, rozpoczęcie i kontynuowanie prowadzonych robót, bez obawy o kondycję biznesu. W jaki sposób? Odpowiedź w dzisiejszej publikacji!

Koszty początkowe

Projekty innowacyjnych i nowoczesnych inwestycji wiążą się z kilkoma podstawowymi wyzwaniami. Jednym z najpoważniejszych problemów jest właśnie ogromna skala kosztów początkowych, niezbędnych do rozpoczęcia samej budowy. To właśnie ta faza robót jest kluczowa dla zachowania niezbędnej jakości oraz ciągłości prac.

Profesjonalna usługa faktoringu zapewnia szybki dostęp do gotówki, bez oczekiwania na samą cesję. Zaliczka przekazywana jest za pomocą przelewu ekspresowego tuż po podpisaniu umowy. Tak szybki proces nie ogranicza zatem harmonogramu robót przedsiębiorcy, zabezpieczając odpowiednią kwotę kapitału.

Co więcej, na szczególne wyróżnienie zasługuje także limit faktoringowy. Ten waha się od 50 000 do nawet 15 000 000 złotych, dzięki czemu możliwe jest zrealizowanie nawet najbardziej zaawansowanych inwestycji!

Etapowanie projektu

Każda inwestycja związana jest z poszczególnymi fazami robót. Przejście do kolejnego etapu nie może odbyć się bez zakończenia i zatwierdzenia wcześniejszego poziomu prac. Ta specyfika działania sektora budowlanego umożliwia odpowiednie zaplanowanie przedsięwzięcia, ale generuje również bardzo istotne zagwozdki.

Ogromna ilość niedokończonych inwestycji wynika właśnie z nieodpowiedniej oceny poszczególnych elementów projektu. Nadmierne skupienie na samym rozpoczęciu prac powodowało niedoszacowanie kosztów kolejnych etapów. Brak środków finansowych na kontynuowanie inwestycji powoduje zatem przestoje prac oraz zatory płatnicze.

Faktoring eliminuje również ten problem, gwarantując optymalną płynność finansową. Szybki dostęp do gotówki oznacza możliwość rozpoczęcia, a co najważniejsze kontynuowania wszelkich prac i systematycznego osiągania kolejnych punktów kontrolnych.

Długie terminy płatności

Wspomniane etapowanie inwestycji oznacza jednocześnie wydłużone terminy płatności ze strony zleceniodawcy robót. Finansowanie faktur pozwala stworzyć wydajny i wygodny bufor środków, przeznaczonych na regulację bieżących kosztów oraz należności – a tych jest w sektorze budowlanym naprawdę sporo.

Poza standardowymi wydatkami, które wynikają z prowadzenia przedsiębiorstwa, realizacja projektu dodaje kolejne opłaty. Prace wymagają bowiem sprawdzonych i niezawodnych materiałów oraz produktów, a także wszelkich środków eksploatacyjnych oraz konserwacyjnych.

W tym punkcie należy wymienić również koszt utrzymania samych pracowników. Postęp prac wiążę się z zaangażowaniem doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o jakość całej realizacji. Faktoring zapewnia bieżącą spłatę zobowiązań, dzięki czemu biznes może skupić się na podstawowych zadaniach.

Nieprzewidywalność

Zaawansowane inwestycje charakteryzują się okazałym okresem trwania prac. To rozległa perspektywa robót jest kolejnym elementem zagrożenia dla sektora budowlanego. Trudno bowiem przewidzieć potencjalne zmiany na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu miesięcy.

Usługa faktoringu jest skuteczną barierą ochronną wobec wszelkich przemian. Te mogą przecież dotyczyć cen materiałów budowlanych, konieczności spełnienia dodatkowych wymogów prawnych, a nawet sytuacji finansowej kontrahenta.  Profesjonalny faktoring stale monitoruje należności, aktywując także bezpłatne ubezpieczenie transakcji.

Jak widać, sprawdzona firma faktoringowa jest idealnym partnerem i wsparciem dla każdego właściciela przedsiębiorstwa budowlanego. Sprawdź i zyskaj indywidualne wsparcie doradcy:  https://pragmago.pl/.