Leasing samochodowy należy bezwzględnie do najpopularniejszej formy finansowania auta służbowego. Przez ostatnie trzy lata ponad 70% inwestorów kupiło pojazd w ten sposób, natomiast jednocześnie jedynie co dziesiąty właściciel spółki nabył auto firmowe, biorąc kredyt bankowy.
Czym jest leasing samochodowy
W naszym ustawodawstwie jest to tzw. umowa nazwana. Polega ona na płatnym używaniu obiektu leasingu przez leasingobiorcę, w danym czasie oraz na pewnych warunkach. W analizowanym wypadku przedmiotem tym jest każdy rodzaj samochodu np. osobowy, ciężarowy, dostawczy, i leasingobiorcą – przedsiębiorca czy osoba prywatna (teraz jednakże pominiemy przykład leasingu konsumenckiego dla osób prywatnych). Usługi leasingu świadczy zazwyczaj sprofilowana w tejże branży spółka, jaką w umowie określa się leasingodawcą.
Typy leasingu samochodowego oraz ich ważne różnice
W każdym leasingu charakteryzuje się dwie jego formy: operacyjny oraz finansowy. W głównej mierze różnią się one względami podatkowymi.
W leasingu operacyjnym samochód jest częścią kapitału leasingodawcy, jaki może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, natomiast w finansowym przypisuje się go do kapitału leasingobiorcy. Więc także przedsiębiorca odmiennie rozlicza koszty uzyskania przychodu. W leasingu finansowym może zaliczyć do nich odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od każdej z rat leasingowych, jednak w leasingu operacyjnym – wpłatę początkową (czynsz inicjalny) oraz całość miesięcznej opłaty. Niezwykle ważną różnicą, jaka często decyduje o wyborze leasingu operacyjnego jest odmienny sposób rozliczenia podatku VAT.
Leasing finansowy „wymusza” opłacenie VAT w całości, z góry, zazwyczaj przy pierwszej płatności, operacyjny: odpowiednio do każdej raty. U naszego przedsiębiorcy, jaki na przykład stawia pierwsze kroczki w biznesie oraz właśnie zaczyna działalność, leasing operacyjny będzie zatem zdecydowanie bezpieczniejszy oraz tańszy.
Jak wybrać najlepszą firmę leasingową
Na polskim rynku jest już duża konkurencja i firmy specjalizujące się w takich usługach coraz mocniej zabiegają o przychylność klienta. Więc niezwykle istotne jest wykonanie cenowego zestawienia oraz niewątpliwie – ustalenie najlepszej promocji. Poszczególne spółki same wychodzą z inicjatywą, proponując na przykład: duży rabat w racie leasingowej (np. wiele firm proponuje 30%), błyskawiczną decyzję oraz elastyczny system płatności. Liczy się również profesjonalne doradztwo oraz czas odpowiedzi na zapytanie ofertowe przedsiębiorcy. W wielu wypadkach starczy jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaczekać na kontakt ze strony specjalisty.